לרוב כאשר נוקטים במונח טיפול פסיכולוגי מתכוונים לטיפול שנקרא גם דינמי. טיפול דינמי זה מתבסס על הגישה של אבי הפסיכואנליזה – פרויד. לאחר שהוא גיבש את העקרונות הבסיסיים, התפתחו שיטות נוספות שמתבססות על כללים אלו. העובדה שהטיפול הדינמי מתמקד בדינמיקה בין הכוחות הפועלים באישיות שלנו היא מהווה את מקור השם הטיפול הדינמי.

על האישיות ועל המרקם שלה

לפרויד יש תיאוריה הטוענת שנפשו של האדם מכילה רבדים שונים. בין היתר יש מחשבות ורגשות, צרכים ורצונות, דחפים ומאווים ועוד. כל הכוחות הללו לא קיימים במודע שלנו, אבל בכל זאת הם משפיעים עלינו ועל ההתנהגויות שלנו בחיים האישיים. היות והכוחות הללו משפיעים על החיים שלנו, מוצאים לנכון לטפל בהם על מנת לסייע לנו לפתור קונפליקטים ולפתור בעיות מעיקות. המטרה היא לטפל במקור הבעיה שנעוץ ברובד כלשהו בתת מודע, כדי לסלול את הדרך לפתרון בעיות שמציקות לנו בחיים, מבלי שנדע מהו מקור הבעיה.

על מהלך הטיפול

במהלך טיפול דינמי לומד המטופל לזהות את מקור הרגשות שלו, הוא לומד להבחין במקור המחשבות שלו. כמו כן לומד כיצד להתמודד עם דפוסי התנהגות לא נכונים שפוגעים בצורה ישירה בתפקוד האישי שלו בחיי היום יום. כמו כן ילמד המטופל להתחבר לעצמו במישור הרגשי ולקבל את עצמו על כל מעלותיו וחסרונותיו. הייחודיות של הטיפול הדינמי היא בחיבור של ההבנה הרגשית והחיבור העצמי עם חיי היום יום והמציאות המעשית בה אנחנו חיים ומתמודדים בחיי השגרה שלנו.

כיצד מתנהל הטיפול?

כיום מנהלים את הטיפול כאשר המטפל והמטופל יושבים זה מול זה, והשיחה מתנהלת ביניהם פנים מול פנים. אמנם בראשית הדרך נשא הטיפול אופי שונה, בו המטפל היה מרוחק פיסית ורגשית מהמטופל. אבל במהלך השנים התברר כי יש חשיבות רבה לקשר ישיר וקרוב בין המטפל למטופל, והוא מהווה כלי מרכזי ומועיל במערך הטיפולי.

בחירת הטיפול המתאים

בעוד לאדם מסוים יתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי, אדם אחר ישיג התקדמות משמעותית יותר באמצעות טיפול דינמי. העובדה שיש כיום מגוון כלים טיפוליים מציבה אותנו מול צורך לבחור את הטיפול הנכון למקום בו אנחנו מתמודדים בשלב זה. המטרה היא לאתר טיפול יעיל ומותאם ספציפית לקושי ולאישיות של המטופל.