הרצועות בברך נקראות גם מניסקוס. משום כך, הכינוי המקצועי של קרע ברצועה הוא קרע במיניסקוס. קיימת רצועה קדמית ורצועה אחורית והן יכולות לסבול מקרע חלקי או שלם, בעיקר בעקבות פעילות ספורטיבית אינטנסיבית, הכוללת עצירה פתאומית תוך כדי סיבוב חד. פעילויות אלה אופייניות בדרך כלל בענפי ספורט כמו כדורסל, אך במקרים שונים, קרע ברצועה יכול להתרחש גם בעקבות שחיקה ממושכת ולהופיע בעת פעולה שגרתית, כמו הליכה.

אז מה עושים אם קיים חשד לקרע ברצועה או קרע במיניסקוס?

5 טיפים להתמודדות נכונה עם קרע ברצועה 

  1. שימו לב לתסמינים – קרע ברצועה יכול לגרום לכאב בלתי נסבל, אך הכאב עשוי גם להיות עמום ואף לאפשר לכם להמשיך לנוע כמעט כרגיל. אם קשה לכם ליישר את הברך, אם יש חולשה בברך, קולות של חיכוך, הברך ננעלת, או מופיעה נפיחות באזור הברך בסמוך למקרה או לאחר כמה שעות – חשוב לבדוק אם אכן מדובר על קרע ברצועה.
  2. שימו לב לתסמינים בטווח הארוך – יתכן כי מייד לאחר הפגיעה, תרגישו ש"לא קרה כלום". כאבים קלים ולא יותר. אך בימים שלאחר הפציעה, אתם עלולים להתחיל להרגיש נוקשות בברך, נפיחות, תחושה של ברך נעולה, חולשה בברך, שגורמת לה "לקרוס" וכן קושי להגיע לטווח תנועה מלא של הברך. אם עדיין לא ניגשתם לבדיקה – יש לעשות זאת בהקדם.
  3. גשו לבצע אבחון קרע ברצועה – שלב זה הוא שלב חיוני, שכן במקרה של חוסר אבחנה וטיפול נאות, קרע חמור ברצועה עלול להחמיר עד למצב המחייב טיפול רפואי פולשני. פגיעה ברצועה יכולה להיות גורם סיכון לפגיעה בסחוס המפרקי והתפתחות של שחיקה במפרק.
  4. אם לאחר בדיקה מקצועית לא קיבלתם תשובה חד משמעית – תיתכן תוצאה שאינה חד משמעית גם בבדיקה רפואית מקצועית, אם יש או אין לכם קרע ברצועה. במקרה כזה, אל תהססו – בקשו הפניה לבדיקת MRI לצורך אבחון מדויק יותר של מצב הרצועות בברכיים.
  5. היפגשו עם מומחה! קיים מגוון רחב של אפשרויות טיפול במקרה של קרע ברצועה, החל בחבישה, חימום ושינוי דפוסי פעילות גופנית וכלה במגוון ניתוחים ארתרוסקופיים – הכל בהתאם לרמת החומרה של הקרע, אבחנה והמלצה של הרופא המטפל.

כיצד קובעים איזה טיפול מתאים לקרע במיניסקוס?

רופא מומחה בתחום, יבצע שקלול של מספר גורמים, כדי להחליט איזה טיפול מתאים ביותר למצב של קרע ברצועה:

  • מאפייני הפגיעה – האם מדובר על חבלה חמורה שהביאה לקרע חדש ברצועה, או שהקרע נוצר בגלל שחיקה ארוכת טווח?
  • סוגי תסמינים – כיצד באה לידי ביטוי הפגיעה ברמת התפקוד של הברך?
  • אפיון המטופל – גיל, מין, רמת פעילות גופנית/ספורטיבית ועוד.
  • מאפייני הקרע – היכן הוא ממוקם, מה גודלו, מה צורתו, מה מצב הרקמה ועוד.
  • פגיעות נוספות – האם קיימות פגיעות נוספות באזור הברך?