פחדים וחששות אצל ילדים הם תופעות נורמליות האופייניות בכל הגילאים בתקופות שונות. יש ילדים שחווים פחד בלתי רגיל כאשר עליהם להשתלב במסגרת חדשה כמו גן או בית ספר, אחרים פוחדים ממפלצות, ויש שכאלה שלא מוכנים בשום פנים ואופן להיכנס למעלית, למשל. אבל מה קורה כאשר החששות הללו יוצאים מכלל שליטה? חרדות אצל ילדים עלולות לפגוע בתפקוד של הילד, לכן חשוב להכיר את התופעה ולדעת כיצד לגשת אליה ולטפל בה.

חרדות אצל ילדים למה הכוונה?

פחד הוא תחושה שרבים מאיתנו מרגישים כאשר אנו ניצבים בפני גורם שמאיים עלינו. חלקנו יותר, אחרים פחות. ילדים ומבוגרים גם יחד. לעומת זאת, החרדה היא תחושה הנובעת מהצטברות של גירויים פנימיים, מדובר במשהו שהוא יותר עמוק, הנעשה בשילוב עם חשיבה יתרה. לרובנו יש התרגשות או חשש מכל מיני מצבים וזה אכן רגיל ונורמלי, אך זה הופך לבעיה כאשר החשש הזה או הפחד גורמים לפגיעה בתפקוד, והופכים למשהו משתק. החרדה מונעת מאיתנו לתפקד כמו שהיינו רוצים בהתאם ליכולות שלנו.

חרדות אצל ילדים כיצד זה בא לידי ביטוי?

  1. בהיבט המחשבתי – "זה לא יצליח לי, משהו נורא עומד לקרות לי."
  2. סימפטומים גופניים – קוצר נשימה, דפיקות לב, נמלים בידיים, בחילות, צורך ללכת לשירותים, מועקה בחזה, סחרחורת, תחושת עילפון ועוד.

חשוב להבין שחרדות אמנם אופייניות יותר אצל מבוגרים, אבל הן בהחלט קיימות גם אצל ילדים.

מתי מצב זה דורש טיפול?

כשזה לא תואם את התהליך ההתפתחותי של הילד תלוי הגיל. למשל, תינוק או ילד קטן שנמצא כל הזמן בסטרס שמא יפרידו אותו מאמו, נחשבת להתנהגות רגילה ונורמלית. עבור ילד בן 6 לעומת זאת, פחות, משום שהתנהגות זו לא תואמת גיל, והילד אמור לרצות ללכת לשחק עם חברים אחה“צ או להבין שהגעה לבית ספר היא חלק מהשגרה. כלומר, כשיש פגיעה בתפקוד, המצב הזה דורש טיפול.

איך מטפלים?

קיימות מגוון דרכים לטפל בחרדות אצל ילדים החל מטיפול פסיכולוגי, דרך טיפולי קוגניטיבי התנהגותי ועד טיפול גופני, בו משלבים טכניקות המסייעות לילד לשלוט ברמת העוררות שמתרחשת בזמן הופעת החרדה.