לטיפול CBT יש יתרונות רבים ולכן זו אחת השיטות המומלצות ביותר לשיפור בפועל של דרכי חשיבה, התנהגות והפעלת רגשות של ילדים ושל מבוגרים.

יתרונות של טיפול CBT

בסיס הגישה הטיפולית היא להבין לעומק איך הדברים נראים מנקודת המבט של המטופל. איך הוא מנתח מקרים שונים שקרו לו בעבר, כמו כן מהי החשיבה שלו לגבי התנהגויות של אנשים שונים כלפיו. קראו בהרחבה על הטיפול באתר של מעיין ביטון.

ברוב המקרים השיחות הללו מובילות לכך שהמטופל מספר את הדברים מתוך השקפת הראייה שלו, איך הוא ראה את הדברים שקרו ובהמשך מבינים כיצד חשיבה זו סללה את ההתנהגות שלו כלפי אותו אדם, או כלפי נושא ספציפי.

הגישה הקוגניטיבית דוגלת בכך שהמטפל מנתח מקרים מסוימים יחד עם המטופל ובמהלך זה, הוא מכיר לו נקודות ראות חדשות שלא היו מוכרות לו. הזוויות חדשות משנות ולו במעט את דרך החשיבה של המטופל ולכן הוא רואה מכלול של היבטים ולא רק את ההיבט שהשפיע על דרך ההתנהלות שלו.

השינוי המהותי בחשיבה 

יכולת הסקת המסקנות מקבלת ממד חדש ועקב כך נוצר שינוי מהותי בחשיבה של המטופל. אפשר לראות עם הזמן כיצד הוא מתייחס בדרך שונה למקרים ולמצבים שונים ביום יום ובהרבה יותר רגישות. בזכות קווי החשיבה החדשים, ההתנהלות שלו רגועה יותר והדבר משפיע מאד על אופן ההתנהלות הנורמטיבית שלו.

אם בעבר המטופל היה שקוע בתוך עצמו, כעת הוא פתוח יותר, התקפי הזעם פוחתים כי הוא לא מתעצבן ישר ומאבד שליטה, אלא מקדיש חשיבה נוספת לכל נושא ומכל ההיבטים (קראו עוד בנושא בקישור). כמו כן רמת החרדות שלו יורדת ואם הוא היה שרוי בדיכאונות, קיים סיכוי רב שהוא לאט לאט ייצא מדפוס החשיבה שהוביל אותו לדיכאונות הללו.