דיכאון הוא הפרעה נפשית הגורמת לתחושת עצב מתמשכת ואובדן עניין. זה יכול להוביל לבעיות אחרות כמו חרדה, עצבנות, רמות אנרגיה נמוכות וקשיי ריכוז. תרופות נוגדות דיכאון נרשמות לעתים קרובות כדי לעזור עם תסמינים אלה.

תרופות נוגדות דיכאון פועלות על ידי הגברת זמינות הסרוטונין במוח. השליח הכימי הזה מסוגל אז להיקשר לקולטנים שלו וליזום שרשרת של השפעות בתוך המוח שבסופו של דבר גורמות לתחושות של אושר או רווחה. תהליך זה נקרא עיכוב ספיגה חוזרת של סרוטונין (SRI). ישנם סוגים רבים ושונים של תרופות נוגדות דיכאון זמינות כיום, כולל מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין-נוראפינפרין (SNRI).

תרופות נוגדות דיכאון הן טיפול פופולרי לדיכאון והפרעות מצב רוח אחרות. הם פועלים על ידי הגדלת רמות הסרוטונין, הדופמין והנוראפינפרין במוח. התרופות נוגדות הדיכאון הראשונות פותחו בשנות החמישים. הראשון היה איפרוניאזיד ששימש לטיפול בשחפת. הרופאים הבחינו שלחולים שקיבלו איפרוניאזיד יש מצב רוח מוגבר, אז הם החלו לרשום אותו עבור דיכאון במקום זאת.

תופעות לוואי של תרופות נגד דיכאון

אז איך להתמודד עם דיכאון? תרופות נוגדות דיכאון הן תרופות המפחיתות את חומרת הדיכאון. הם ניתנים בדרך כלל על ידי רופא לאנשים שאובחנו עם דיכאון. הן סוג של תרופות המשמשות לטיפול בהפרעת דיכאון מג'ורי, הפרעות חרדה, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, הפרעת דחק פוסט טראומטית וחלק מהפרעות אישיות. הן יכולות לעזור לאנשים עם מצבים אלו לנהל חיים נורמליים יותר על ידי הקלה על הסימפטומים שלהם. חשוב לקחת אותם לפי הוראות הרופא ולא להפסיק אותם בפתאומיות כי זה עלול לגרום לתסמיני גמילה. כמה תופעות לוואי נפוצות של תרופות נוגדות דיכאון כוללות בחילות או הקאות; עלייה או ירידה במשקל; תחושת עצבנות או אי שקט; נמנום או סחרחורת; קשיי שינה; פה יבש; 

קראו עוד באתר של נובל סנס