גנגליון הוא צרור של תאי עצב הממוקמים מחוץ למוח ולחוט השדרה. הם נמצאים בדרך כלל בגפיים, ליד מפרקים, או בצברים בראש. הגנגליה יכולה להיות מורכבת מנוירונים תחושתיים, ששולחים מסרים למוח על תחושות כמו מגע, לחץ וחום. הם יכולים להיות מורכבים גם מנוירונים מוטוריים, ששולחים מסרים מהמוח לשרירים ואומרים להם מתי להתכווץ.

גנגליון – הסבר מעמיק

הגנגליון הוא שלוחה של מערכת העצבים הסימפתטית. הוא ממוקם בבטן, ליד עמוד השדרה. הגנגליון מספק קישור בין המערכת המרכזית והפריפריאלית של מערכת העצבים הסימפתטית.

לגנגליון שני ענפים:

הסיבים הפרה-גנגליוניים עוזבים מההיבט הרוחבי של הגרעינים ונוסעים כדי להצטרף לסיבים פוסט-גנגליונים מנוירונים אחרים, ויוצרים מה שנקרא עצב עמוד שדרה מעורב. עצב עמוד השדרה המעורב נע לפני או מאחורי (תלוי באיזה צד הוא מקור) אחת הכליות כדי להגיע לאיבר היעד או לקבוצת השרירים שלו.

סיבים פוסט-גנגליוניים הנובעים מתאי אזור זה נקראים efferents visceral כיוון שהם מעבירים דחפים לאיברים קרביים שאינם חלק מרקמת שריר השלד. תאי גנגליון הם נוירונים המקבלים קלט מקולטני הפוטו, התאים שמזהים אור. תאי גנגליון נמצאים ברשתית ומתפקדים כשלב ראשון של עיבוד חזותי.

מסה של רקמה ליד מפרק שורש כף היד

הגנגליון הוא מסה קטנה וכדורית של רקמה ליד מרכז מפרק שורש כף היד. הוא ממוקם ממש מתחת לרשתית הכופפת, והוא מוקף בקפסולה. הוא מורכב משתי מסות: הגנגליונים הרדיאליים והאולנריים. הגנגליון הרדיאלי מורכב ברובו מסיבי עצב תחושתיים מהעצב הרדיאלי הנושאים מידע על תחושות ביד אל המוח. הגנגליון האולנרי מורכב ברובו מסיבי עצב תחושתיים מהעצב האולנרי הנושאים מידע על תחושות באצבע הקטנה והקמיצה אל המוח.

גנגליון הוא סוג של גידול שיכול להיווצר בכל חלק בגוף, אך לרוב מתרחש בפרקי הידיים, הידיים והרגליים. ציסטה גנגליון היא בדרך כלל גידול שפיר הנוצר על נדן מפרק או גיד. זה נגרם מהצטברות של נוזל סינוביאלי (נוזל הסיכה המסייע למפרקים לנוע בצורה חלקה) ונוזלים אחרים. למידע נוסף ד"ר עמית קדמי