אנשים רבים בגיל המבוגר, מתחילים לסבול מתופעה של אובדן שמיעה. מדובר לרוב על הדרדרות איטית, אשר גורמת לא פעם להתכנסות פנימה. למעשה כשליש מהאנשים שעברו את גיל 65, חווים ירידה מסוימת באיכות השמיעה שלהם. לאחר גיל 80, 50 אחוז מהאנשים יחוו קשיי שמיעה משמעותיים. כמובן שכל אדם חווה את אובדן השמיעה בצורה אחרת, כאשר חלק מהאנשים חווים ירידה מינורית באיכות השמיעה שלהם, ואילו אחרים הופכים לחרשים לחלוטין. הסיבות לירידה באיכות השמיעה יכולות להיות גנטיות, אך גם סביבתיות, כמו למשל חשיפה לרעש, זיהומים ודלקות אוזניים, מחלות שונות שמשפיעות על השמיעה כמו סכרת ועוד. ההשפעה של אובדן השמיעה על איכות החיים יכולה להיות מהותית, היות ורוב הקשישים שסובלים מלקויי שמיעה, חווים דיכאון, התבודדות, ירידה בעצמאות ובביטחון העצמי ועוד. לכן חשוב להתמודד נכון עם התופעה, לא להזניח אותה ולזכור שהיום קיים פתרון כמעט להכל.

כל הדרכים להתמודד עם אובדן שמיעה

כאמור, בזכות התפתחות הטכנולוגיה, ניתן היום לסייע ולשפר בצורה משמעותית את איכות החיים של כל מי שסובל מליקויי שמיעה. אחת הדרכים הפשוטות ביותר, היא כמובן להשתמש במכשיר שמיעה מותאם. המכשיר מותאם באופן אישי לכל אדם, בהתאם למצב השמיעה שלו ולאורח החיים שלו, לאחר בדיקה מקיפה אצל רופא מומחה וביקור אצל קלינאי תקשורת. מעבר לכך, הסביבה הקרובה יכולה לסייע באמצעות דיבור חזק וברור, סבלנות וכמובן סיוע וליווי במהלך תהליך שיקום השמיעה. מעבר לכך, כדאי לדעת כי ניתן היום למצוא מכשירים שונים שיכולים לסייע בחיי היום – יום, כמו למשל שעון מעורר חזק במיוחד ובעל מנגנון רטט ייחודי, טלפון מוגבר ועוד מגוון רחב של אביזרים שונים המותאמים במיוחד עבור לקויי השמיעה. הרי בשנת 2019 אין שום סיבה שמישהו ירגיש מבודד מבחינה חברתית, רק בגלל שהוא סובל מאובדן שמיעה מסוים.

לסיכום, אובדן שמיעה עלול להתרחש בכל גיל, אך הוא מאפיין במיוחד את האוכלוסייה המבוגרת. התופעה עלול לגרום לנתק חברתי, תחושת בדידות ודיכאון ואף לירידה מסוימת בפעילות הקוגניטיבית, כתוצאה מהיעדר קשרים חברתיים. חשוב להצטייד באביזרים שונים שמותאמים ללקויי שמיעה, לצורך שיפור איכות החיים.