שנים רבות לפני שהגיחה לעולם הרפואה המערבית על שלל טיפוליה התרופתיים, היו אלו הסינים שגילו את סגולותיהם של צמחי מרפא רבים בריפוי מחלות והעלמת התסמינים שלהן. עם השנים תחום זה רק הלך והתפתח במסגרת שלל הטיפולים שמציעה הרפואה הסינית ובימינו כבר מדובר בטיפול נפוץ בכל רחבי העולם, כזה שגם הרפואה המערבית ממליצה לשלבו עם טיפוליה השונים. באילו בעיות רפואיות ניתן לטפל באמצעות צמחי מרפא סיניים? וכיצד הדבר מתבצע בדיוק? את זאת תבינו מייד.

צמחי מרפא סיניים – פתרון יעיל כבר אלפי שנים

השימוש הראשון בצמחי מרפא תועד כבר לפני כ- 2000 שנה וזאת במסגרת הרפואה הסינית העתיקה, כפי שמספר לנו המטפל אורי אלטר. עקרונות הרפואה הסינית מתבססים על כך שבגוף של כל אחד מאיתנו זורמים ערוצי אנרגיה ששומרים עלינו מפני מחלות ומעודדים תהליכי ריפוי. אנרגיה זו מכונה צ'י וכאשר ישנה חסימה כלשהי שמונעת את זרימתה, צמחי המרפא מסוגלים לפעול בצורה ישירה על אותם ערוצים, לטפל בחסימה ולפעול בצורה ישירה על המערכות הפיזיולוגיות של הגוף.

על פי הרפואה הסינית, צמחי המרפא השונים מסוגלים לטפל במגוון רחב של בעיות רפואיות דוגמת כאבים כרוניים, מחלות מפרקים, מחלות אוטואימוניות, דלקות, מחלות עור, מיגרנות, כאבי מחזור, תופעות גיל המעבר ועוד. נכון להיום ניתן למנות בספרות המקצועית יותר מ- 6,000 צמחים שמשמשים ברפואה הסינית, כשקליניקה איכותית תשתמש בדרך כלל ב- 400 עד 500 צמחים ותדע לשלב ביניהם בצורה מיטבית.

כיצד בוחרים בצמחי המרפא המתאימים?

ההבדל בין טיפולי הרפואה הסינית באמצעות צמחי מרפא לרפואה המערבית-קונבנציונאלית, מתבטא בכך שהטיפול מותאם לכל מטופל באופן אישי בהתאם למצבו הנפשי-פיזי ולא רק לפי התסמינים מהם הוא סובל. הבחירה בין צמח כזה או אחר או בשילוב של תערובת צמחים כלשהי, מתבצעת על ידי המטפל רק לאחר אבחון של המטופל, תוך הסתכלות על גלגל העין ובחינת מצב הלשון שלו, תשאול המטופל ובחינת התיק הרפואי שלו.

בהתאם לזאת, ידע המטפל להחליט לא רק על זהות הצמחים המתאימים אלא גם באיזה חלק של הצמח להשתמש – התפרחת, הגבעולים, הפרחים או השורשים, וגם מהי דרך השימוש המיטבית ביותר עבור המטופל בצמחי המרפא שיבחרו עבורו (למשל, באמצעות אבקה, שמן וכו').

יתרונות השימוש בצמחי מרפא

השימוש בצמחי מרפא בפרט ובטיפולי רפואה סינית בכלל, טומן בחובו מספר יתרונות משמעותיים ביותר. היתרון המרכזי הוא נדירות תופעות הלוואי. לעומת תרופות למיניהן שמקובל להשתמש בהן ברפואה המערבית, שאומנם מסוגלות לרפא בעיות רפואיות ביעילות ולהעלים תסמינים בצורה מהירה, אך כוללות חומרים פעילים בריכוז גבוה שעלולים לפגוע על הדרך באיברים אחרים, תכשירים על בסיס צמחי מרפא מבוססים על חומרים טבעיים בריכוזים נמוכים יותר, אך כאלה שהשילוב ביניהם יוצר יעילות מוגברת ללא תופעות לוואי כלשהן.

בנוסף, צמחי מרפא סיניים יכולים להיבחר בקפידה על ידי המטפל כך שיתאימו גם עבור ילדים, נשים בהריון וקשישים ובכל מצב רפואי. הפורמולות של צמחי המרפא אף אינן מתנגשות עם הטיפול הרפואי שמקבלים, כך שניתן לצרוך אותן ללא חשש כטיפול משלים שרק מזרז את תהליכי הריפוי.