המילה קילה נמצאת בשימוש רב אבל לא תמיד יודעים למה היא מכוונת וכיצד נראה קילה. מדובר בבקע או הרניה בשמו האחר, שגורם לסבל רב למטופל בגלל מיקומו והסיכון שיש בו. מדובר בבקע בדופן הבטן במקומות שונים שיכול לגרום לנזק גדול משום שאיברים פנימיים יכולים לצאת דרכו ולהגיע למקום שאינם צריכים להיות בו. הבקע נראה בצורה בולטת דרך העור משום שהוא גדול והזיהום שעלול להיגרם כתוצאה מכך מסוכן. קילה גורם גם לכאבים גדולים מאוד למטופלים שיכולים להיות ילדים ומבוגרים ללא הבדל, אם כי יש סיבות ומקומות שונים שבהם זה קורה אצלם בגוף.

מה צריך לדעת על קילה?

האיברים הפנימיים מוחזקים בחלל הבטן במנח שנלחץ על ידי שרירי הבטן והסרעפת. יש מקומות מסוימים במעטפת שיכולים להיות רגישים בגלל סיבות שונות ולהיקרע תחת הלחץ או לאחר ניתוח או פגיעה. הבקעים יכולים להיות באזור הטבור או המפשעה, בגלל השמנת יתר, זקנה, הריון ועוד. לכן זה קורה גם אצל ילדים ותינוקות ולפעמים הוא אפילו נרפא לבד. אבל במקרים שבהם זה לא מחלים טבעי יש צורך בניתוח גם אצל ילדים. אצל מבוגרים יותר יש ניתוח הכרחי ברמות שונות של חומרה והתערבות ניתוחית, כמו הכנסת רשת מיוחדת שמחזיקה את האיברים במקום כדי שלא יתפרצו דרך הקילה שוב.

בקע שאינו נראה לעין

בבקעים מסוימים אפשר לראות את הבליטה אבל כשהיא אינה נראית לעין היא מחייבת בדיקה כדי לאבחן אותה במדויק. בקע סרעפתי הוא סוג כזה של קילה והוא קורה בפנים בלי סימן חיצוני. הסרעפת סובלת מהתרופפות שרירי הבטן שתומכים בדופן הבטן שמגינה על הפנימיות. זה גורם לכל הבעיות במערכת העיכול וחומציות הוושט כתוצאה מכך. כך גם אפשר לאבחן את הבעיה כשזה קורה ומעורר חשד לבקע. אם סובלים מכאבי בטן וחזה, צרבת וטעם רע ואפילו דימומים זה מקל על האבחון של הבקע.

טיפול בקילה

לאחר אבחון בצילום רנטגן ובדיקת גסטרוסקופיה יש לבדוק לאן התרחב הנזק והאם יש לטפל גם במערכת העיכול כולה. זה כולל תרופות נגד החומציות וגם ניתוח לתיקון קיר הבטן. דרגת החומרה של הבקע קובעת את הטיפול משום שיש בקע חמור כל כך שמחייב טיפול בקיבה עצמה ובכל איבר אחר שנדד וסובל מכך. מכיוון שיש גם הימנעות מאכילה בגלל בעיות אלה בבקעים מסוימים יש גם צורך לטפל במצב הקיבה אם נגרם נזק למערכת העיכול. קילה כזה יכול לקרות גם באזור הוושט בכל נקודה לאורכו ולכן גם מחייב טיפול בהתאם.