דלקת חניכיים הינה אחת המחלות הנפוצות ביותר, למעשה אחוז גבוה מאוד מהאוכלוסיה סובל מדלקת חניכיים ברמה כזו או אחרת. מקור דלקת החניכיים הוא בחיידקים השוכנים בחלל הפה, חיידקים שהפכו לפלאק התקשו והפכו לאבנית. ניתן לזהות שאנו סובלים מדלקת חניכיים על ידי זיהוי של אדמומיות ונפיחות של החניכיים שלנו, דימום במהלך צחצוח השיניים כאבים בחניכיים ריח רע מהפה ועוד. אם זיהית שיש לך דלקת חניכיים ואינך מרגיש בקו הבריאות אך מסיבות מסוימות אתה מעדיף לטפל בה בבית, המדריך הבא בשבילך.

כיצד ניתן לטפל בבית בדלקת חניכיים?

תזונה נכונה ושמירה על הגיינת הפה

סוכרים ושתיית אלכוהול מגבירים את הצטברות רובד החיידקים על השיניים הגורמים לאבנית, השתדלו להימנע מהם. הימנעו ממוצרי סוכר ואלכוהול אלו במיוחד לאחר צחצוח השיניים בערב.

הקפידו על צחצוח נכון ופעמיים ביום. חשוב לצחצח נכון כך שהמברשת תוציא את שאריות המזון מבין השיניים והחניכיים, אפילו שהחניכיים מדממות, חשוב לצחצח כדי שהדלקת תעבור, בעת טיפול אצל שיננית ניתן לקבל הסבר מלא על הדרך הנכונה ביותר לצחצח שיניים.

השתמשו במשחה או במי פה המכילים פלואוריד. כמו כן מומלץ גם להוסיף לפעולת הצחצוח ושמירת הגיינת הפה גם חוט דנטלי לפחות פעם ביום.

על מנת למנוע מחלות בחלל הפה ודלקות חניכיים, מומלץ להקפיד על טיפול תקופתי להסרת האבנית מהשיניים על ידי פנייה אל מרפאת לובנדנט בע"מ וקביעת תור לרופא השיניים או השיננית.

תרופות סבתא

מוצרים טבעיים הינם דרך נוספת לטפל בדלקות חניכיים עם מצרכים פשוטים שיש לך בבית. שים לב שמצרכים טבעיים לטיפול בדלקות יכולים לעזור מאוד במקרים מסוימים אך לעיתים הם אינם הפתרון הטוב ביותר.

המיסו כפית מלח בכוס מים חמימים, ערבבו, ושטפו את הפה טוב טוב עם התמיסה במשך כדקה.

מרחו שום מקולף על החניכיים, ניתן גם למרוח על האצבע שמן זית ולמרוח בעדינות על החניכיים.

מעכו ג'ינג'ר והוסיפו לו קצת מלח חלקו את התערובת לחתיכות קטנות ופזרו אותן לאורח החניכיים שלכם למספר דקות.

גרגרו לימון פעמיים ביום כחצי דקה, לימון מכיל תרכובות מיקרוביאליות שיהרגו את החיידקים שגורמים לזיהום ואת הנפיחות הנוצרת בחניכיים.

חשוב לזכור, דלקת חניכיים חריפה שאינה מטופלת כראוי, עשויה להוביל לנשירת שיניים בעקבות נסיגת חניכיים חמורה, מה שיוביל לצורך אם אסתטי אם בריאותי לעבור הליך של השתלת שיניים. מומלץ לעבור ניקוי אבן פעם בחצישנה  ע"מ למנוע החרפה של דלקת קיימת וכן למניעה.