למדיטציה יש יתרונות רבים. באופן כללי ניתן לומר כי מרבית התופעות הפיזיות והנפשיות שאנחנו מתמודדים איתם נובעים כתוצאה מלחץ שאנחנו חווים. הלחץ גורם לנזק מהותי למערכת החיסון וכן מקטין את היכולות המנטליות. ואילו המדיטציה נחשבת לכלי יעיל אשר מאפשר לנו להתמודד עם הלחץ בצורה טובה יותר. התוצאות היעילות מושגות כאשר מתרגלים מדיטציה באופן קבוע ויומיומי במשך תקופה ממושכת.

תנוחה מתאימה

כדי לתרגל מדיטציה יש לשבת במנח נוח אשר דורש מאמץ מינימלי של השרירים. תנוחה אשר לא גורמת לנזקים גופניים. התנוחה המומלצת היא ישיבה על כיסא כאשר הרגליים מונחות על הרצפה ומופנות קדימה. העקבים פונים לכיוון החיצוני ואילו הידיים על הירכיים. כדי להיות בטוחים שהתנוחה שלנו נכונה כדאי לבקש ממתרגל וותיק שיביט עלינו וינחה אותנו לדיוק התנוחה. שימו לב כי תמיד התרגול בשלבים הראשונים שלו גורם לכאב. אם כי ישיבה נכונה מבטיחה כי איננו מביאים לכל נזק גופני, אלא בהדרגה מגמישים אותו. הבשורה הטובה היא שכחלוף תקופת מה של תרגול הכאב יחלוף. כדי להגיע לשלב בו נוח לנו לשבת ולבצע את התרגול צריך לעבור תקופה של מספר חודשים בהם נתאמן באופן יומיומי. הגוף מתרגל במהלך תקופה זו לתנוחה והכאבים שוככים בהדרגה.

כיצד מתרגלים?

התרגול נפתח בהצהרה כל כוונת התרגול. מה אני עומד לבצע? לשם מה? מה אני מעוניין להשיג באמצעות התרגול? לכל תרגול יש מטרה כמו יחסי אנוש משופרים, קשר טוב יותר עם עצמי, שלווה פנימית וכן הלאה. יש שלושה סוגים של תרגילים המומלצים על ידי תומר סברון.

  • נשימה – בסגנון תרגול זה יש תשומת לב לנשימה. יש לשים לב לתנועה של האוויר בנחיריים, ומשם לחזה, לבטן ולסרעפת. חשוב למקד את תשומת הלב לתהליך הנשימה, ובמקרה שהריכוז שלנו מוסט יש להחזיר אותו בנעימות על תהליך הנשימה.
  • גוף – מדובר על סגנון אימון בו שמים לב לתחושות השונות שאנחנו חווים בגופנו. עלינו לחוש את האיברים שבגופנו כולל האיברים הפנימיים. כמו כן עלינו לנסות לחוש את מגע האוויר במהלך פעולת הנשימה.
  • המתנה – מתחילים תרגול ללא משהו ספציפי. אלא מקבלים את התהליך בצורה ספונטנית.