טיסה ללא פחד דורשת הרבה אומץ ותרגול. אבל זה אפשרי עם טיפול מתאים.אם אתם מצליחים לזהות את הטריגרים שמייצרים את החרדה שלכם, עשיתם את הצעד הראשון. חשוב לציין שפחד מטיסה אינו פוביה אחת. רוב האנשים שחוששים מטיסות הם קלסטרופוביים, או מפחדים מלהיות נעולים במטוס ולא מסוגלים לבחור מתי לרדת.

פוביה היא פחד עז שאינו פרופורציונלי לסכנה, שרלוונטי במיוחד לפחדי טיסה. כל אלה שמפחדים מטיסה מסכימים שטיסה בטוחה, אך מפחידה. אנשים אלה מתקשים ליישב את הפחד שלהם עם סטטיסטיקות בטיחות. למרות שהם יודעים שהפוביות שלנו אינן הגיוניות.

לפחדים שלנו מטיסות יש טריגרים, שהם מחשבות, תמונות, תחושות וזיכרונות שאליהם הפכנו רגישים. אדם שרגיש לתחושות גופניות מסוימות עלול לחשוש ממערבולות או המראה ונחיתה רגילות. ומי שיש לו פחד גבהים עלול להיות מבועת לחשוב על טיסה של קילומטרים רבים מעל פני הקרקע.

רשימת הטריגרים ארוכה: מערבולת, כיס אוויר בטיסה, המראה, נחיתות, טרור, התרסקויות, חרדות חברתיות או ריחוק מהבית.

יש אנשים שחוששים מאש, מחלה שהתפשטה במערכת האוויר, שימוש בשירותים או אלימות במטוס.

חלק מהאנשים עם פחד טיסה יעדיפו לא לעלות על המטוס או ימנעו מטיסות שלא הכרחיות. למרבה הצער, דבר זה עלול לעלות להם בטיולים. הימנעות מטיסה לא תעזור לכם להתגבר על הפחד. ההיפך הוא הנכון, כאשר אנחנו מפחדים ממשהו אנחנו צריכים לעמוד מולו איתנים וחזקים.

אז איך מתגברים על פחד טיסה?

כיום יש מגוון אמצעים ושיטות טיפול שונות כדי להתגבר על פחד טיסה.

טיפולים חדשים יותר לפחד מטיסה כוללים שיטות מסורתיות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי, או CBT, המותאמות לטיסה.

הטיפול כולל טכניקות לניהול חרדות טיסה, כגון הסדר נשימה לשימוש בזמן הטיסה.

בנוסף למידה אודות טיסה והמטוס גם יעזרו: לדוגמה: איך טס המטוס, עובדות על מערבולות אוויר ומשמעות הצלילים והמהמורות השונים במהלך טיסה רגילה.

ניתן גם לקחת חלק בתוכניות מציאות מדומה, שבמהלכן נחשפים לסימולציות ממוחשבות של מפעילי טיסה, גם הן נמצאו כמועילות.

ועוד