כריתת לולאה הוא השם של ניתוח שנעשה בצורה יצירתית בצוואר הרחם ומשמש גם כלי לאבחון של תאים סרטניים או טרום סרטניים של סרטן הרחם. השם ניתן לה משום שמדובר בלולאת תיל חשמלית שעושה שימוש בזרם החשמל שמועבר בה על מנת לחתוך את הרקמה שבה נמצאים התאים החשודים של הסרטן, וכדי לשלוח אותם לבדיקת פתולוגיה מעמיקה. הבדיקה קובעת מה מצב התאים, האם מדובר בסרטן ובאיזה שלב, והאם הלולאה גם הצליחה להסיר את כל הרקמה הנגועה ויש לה שוליים נקיים. כך שהמטרה הכפולה שלה מוזגת בפעולה אחת שהיא פשוטה יחסית אבל דורשת מיומנות של רופא נשים שמבצע אותה. לפעולה של כריתת לולאה קוראים גם קוניזציה, למרות שאפשר לעשות אותה גם בעזרת סכין או לייזר. הלולאה עצמה נחשבת ליעילה יותר ולכן משתמשים בה יותר.

מה חשוב לדעת על כריתת לולאה?

זאת הדרך הטובה ביותר לוודא שהסירו את כל התאים הנגועים ולא נותרו בצוואר הרחם תאים ממאירים, משום שמבנה צוואר הרחם מתאים מאוד לצורת הלולאה והיא יעילה מאוד בכך שאפשר להגיע איתה עמוק עד פתח הרחם ולהיעזר במכשיר אופטי קולפוסקופ כדי לוודא שהוסר הכל. בכך, מצמצמים מאוד את סכנת הסרטן וחשוב לדעת שזה כרוך גם במודעות האישה לבדיקות שגרתיות ולא להזניח כאשר יש בעיה שגורמת אי נוחות, לפתח רגישות וערנות ולבוא בזמן לאבחון מוקדם שמציל חיים.

בדיקת התאים

בדיקת התאים נעשית על ידי פתולוג שיכול לאבחן מצב שונה מאשר הרופא המטפל ויכול להיות שהוא ימצא מצב טרום סרטני בדרגה שונה ממה שמצא רופא הנשים שלך. לכן, חשוב לחכות לתוצאות הבדיקה ולאבחנה הסופית והוודאית של הקונוס שהפתולוג מקבל מתעלת צוואר הרחם ולאחר חיתוך הלולאה. רק כך תוכלי להיות בטוחה שאת בריאה באמת. למידע נוסף יעקוב בורנשטיין