בשנת 2022 הקנאביס עדיין נחשב לסם מסוכן בישראל. החוק לא מכיר בו כ"סם קל" אולם בכל זאת הוחלט להכיר בהשפעות חיוביות אפשרויות, על הבריאות ועל איכות חיים של המטופלים. 

מתי קנאביס יכול לסייע

בתחום הקנאביס הרפואי חלה בשנים האחרונות התקדמות עצומה. אי אפשר לומר שכל מי שיש לו זכאות לקנאביס רפואי יממש אותה בקלות, אך מספר המטופלים עולה ואלה בשורות טובות. נמצא כי קנאביס רפואי מחולל שינוי עצום במצבים שונים, הן גופניים והן רגשיים. בין היתר טיפול מסוג זה עשוי להועיל לסובלים מכאבים קשים (מטופלי מרפאות כאב), לסובלים ממחלות של המעי (כגון קרוהן, קוליטיס), למטופלים אונקולוגיים ומחלימים מסרטן, לאנשים על הרצף האוטיסטי עם הפרעות התנהגות קשות מאוד ועוד. 

מי מחליט על זכאות לקנאביס רפואי

הגורם המוסמך להחליט על זכאות לקנאביס רפואי הוא משרד הבריאות. במשרד קובעים כללים וקווים מנחים, בהתאם להתפתחויות שונות במחקר ולעדויות מהארץ ומהעולם. ככלל, אישור  עבור הוצאת רישיון לקנביס רפואי יינתן על פי הכללים הבאים:

  1. מדובר במצב רפואי שהוכר על ידי משרד הבריאות ככזה שקנאביס רפואי יוכל להועיל לו. 
  2. המטופל נמצא בטיפול רפואי, אך תרופות מרשם או פרוצדורות רפואיות אחרות לא הועילו ולא הביאו להטבה מספקת. 
  3. האישור ניתן לתקופה מסוימת, שלאחריה תיבחן אפשרות להארכת זכאות. 
  4. רופא שהמחלה היא בתחום התמחותו ימליץ על השימוש. 
  5. למשל פסיכיאטר יוכל להמליץ, אם מדובר במצבים פסיכיאטריים.
  6. מומחה לכאב יוכל להמליץ אם מדובר בחולה הסובל כאבים עזים, נוירולוגים כאשר מדובר באפילפסיה וכדומה. 
  7. יובהר כי לא תיבחן זכאות לקנאביס רפואי ללא מיצוי הטיפולים המוכרים האחרים. כמו כן לא יאושר השימוש אם מדובר במטופל בסיכון (למשל סובל מהפרעות פסיכוטיות, בעל התמכרות לסמים וכדומה).