כולכם בוודאי אינכם מעוניינים להגיע למצב בו יניחו אתכם על שולחן הניתוחים, אבל לפעמים קורים מצבים שבהם תידרשו לכך. ניתוח הוא למעשה פרוצדורה רפואית שטומנת בחובה שיתוף פעולה בין כמה אנשי צוות. הרבה ליקויים עשויים להתבצע במהלך כירורגי שכזה והתוצאות הן הרות גורל. האחריות למניעת מצבים של רשלנות רפואית היא על כתפיהם של הצוות הרפואי, הרופאים וכן האחיות.

רשלנות רפואית במהלך ניתוח – האם יש דרך להימנע מכך?

  • אל תסכימו לעבור ניתוח, באם אינכם מודעים כהלכה למהות של הטיפול הרפואי, לחלופות של ההליך הכירורגי ולסיכונים אשר כרוכים בו. במידה ויבצעו לכם ניתוח ללא קבלת ההסכמה שלכם, הדבר מהווה רשלנות רפואית בפני עצמה ולכן מומלץ לפנות אל עורך דין מומחה בתחום.
  • אל תהיו אדישים ותעמדו על דעתכם בכל מה שמתקשר למהלך הניתוח. התנהגות מושכלת שלכם עשויה למנוע מצבים של רשלנות רפואית במהלך ניתוח.
  • תעשו בחירה הכי טובה של הרופא שינתח אתכם, בלי פשרות. בטרם ביצוע ההליך הכירורגי עליכם לברר מי הרופא הכי טוב שעשוי להעניק לכם את הטיפול הרפואי המיטבי שנדרש על ידכם. אין זה אומר כי רופא בכיר הוא הרופא הכי מובחר, ולכן מומלץ לכם לוודא כהלכה מי יעניק לכם את הטיפול הרפואי הכי טוב, כך תוכלו למנוע רשלנות רפואית בפשטות.
  • תהיו מעורבים בפרוצדורה של קבל החלטות בתחום אשר קשור להליך הניתוחי אותו עליכם לעבור. במידה וההליך הכירורגי אינו נהיר לכם, תשאלו שאלות של הבהרה את הרופא המיועד, כדי לנסות לפשט את מהלך הדברים, בצורה זו תמנעו רשלנות רפואית בהבנה של לקראת מהו הטיפול שהנכם עומדים לעבור.
  • באם ניתן הדבר, עליכם לוודא כי במסגרת של קבלת הפרוצדורה הכירורגית תמיד תהיה נוכחות של אנשים אחרים, כמו למשל – קרובי משפחה וחברים טובים, אשר הם יוכלו במידת הצורך בעת שתבוצע רשלנות רפואית במהלך הניתוח, הם יוכלו להעיד על מה שהם שמעו או שהם ראו. עצם השהייה של עוד אנשים מסביבכם בעת קבלת טיפול רפואי, יכולה למנוע מצב כזה, מכיוון שסביר להניח כי יבוצע לכם הליך כירורגי בזהירות יתרה כאשר ישנה נוכחות בסביבה של עוד אנשים.