כשאנחנו חושבים על טיפול באוטיזם, אנחנו נוטים לחשוב שיש השפעה אך ורק לטיפול באמצעות כלים ואמצעים שונים, טיפול באמצעות מטלות וטיפול באמצעות משחקים וצעצועים שונים. זה נכון שכל זה יכול להשפיע בצורה כזו או אחרת. אך ישנם עוד דברים שמשפיעים, ישנם עוד דברים שנהוג להשתמש בהם.

למשל, אנחנו יכולים לראות בשנים האחרונות לא מעט גורמים מקצועיים אשר ממליצים על טיפול תזונתי באוטיזם, כלומר שילוב גם של מרכיבי תזונה מסוימים. מדובר על מאכלים ומרכיבים אשר מצד אחד שומרים על כך שהילד לא יגיע למצב של הפרעות אכילה, תופעה שמתרחשת לא מעט בקרב ילדים שמתמודדים עם אוטיזם. לכן גם צריך לבחון שהאוכל הוא חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה.

בדרך כלל הבעיה נובעת מכך, שילדים עם אוטיזם רגילים לשגרה מסוימת ואם משנים אותה, הם מרגישים מאוימים. אם מחליטים לבנות תפריט אחיד לילד, צריך לוודא שהוא מכיל את כל המרכיבים החשובים ולא יווצר מצב שיש בו אלמנט מסוים ברמה גבוהה מדי, מה שיכול להיות מסוכן בריאותית וכן התנהגותית. למשל, מאכלים עם עודף סוכר יכול לייצר היפראקטיביות.

כמו כן, ילדים שיש להם מחסור באנרגיה, הרי צריך למצוא את התפריט הנכון, המאוזן, בשביל להכניס בהם את האנרגיה הדרושה. זה אומר, להכניס מאכלים עם סוכר או פחמימות, אך בכמות נדרשת ולא יותר מדי.

ישנם עוד דברים שיכולים לפגוע בילדים עם אוטיזם, למשל, מוצרי חלב מסוימים, מוצרים עם גלוטן ועוד. כל דבר שמעוניינים לספק, צריך להתאים למצב של הילד, למיקום של על הספקטרום.

נקודה אחרונה, לא רק הכמות והאיכות חשובה אלא גם אופי ההגשה. רצוי להגיש את המאכלים השונים בצורה מעניינת וייחודית על מנת למשוך אותם לאכול אותם. אנחנו צריכים לזכור, שכל ילד, לא משנה אם יש לו אוטיזם או לא, לא תמיד אוהב לאכול את מה שמגישים לו אז צריך לייצר לו מראית עין מיוחדת בשביל למשוך אותו לרצות לאכול את האוכל שעל השולחן. אחת כמה וכמה נכון הדבר כשמדובר בילדים עם אוטיזם שהסירוב שלו עלול להיות הרבה יותר קשה.