תדמיינו לעצמכם את הסיטואציה הבאה: כתוצאה מתקלה מסוימת במערכת המים אתם מגלים הצנרת סוחפת אחריה את כל המים בצורה חזקה אך לא רק אותה, אלא גם את כל הלכלוך והחומרים שעם הזמן הצטברו בתוך הצנרת. נוצר סחף עצום אשר איננו יכול למנוע חדירה של חומרים מזהמים אל צנרת המים, וכתוצאה מכך אל ברזי המים של בתי מגורים או עסקים שמשתמשים בצנרת זו. 

כתוצאה ממצב זה, כפי שאנחנו יכולים להניח, לא מעט אנשים יצטרכו להתמודד עם מים מזוהמים, הן לשימוש ביתי והן לשימושים אחרים, ורק אחרי תופסק לגמרי זרימת המים ויתבצע תיקון במערכת, אז יהיה אפשר לחזור להשתמש במים בצורה סדירה. 

על מנת למנוע מצב זה, המדינה מחייבת דרך משרד הבריאות התקנת אביזר למניעה חוזרת, מה שנקרא מזח, מתקן מיוחד שיכול למנוע סחף של מים ושימוש בצריכת מים מזוהמים. מתקן זה מונע זרימה חוזרת, הוא למעשה מונע מהצנרת לשאוב את כל החומרים והמים שזורמים אליה, במקרה של תקלה. זה מתקן אל-חוזר כפול, שמתריע מראש במקרה של תקלה. 

מדוע חשוב להתקין מתקן זה?

הרבה מאוד אנשים מצאו את עצמם מתמודדים עם מים ברמה ירודה, עכורים או עם טעם מוזר. רק אחרי שנערכו בדיקות, התברר שהיתה תקלה שגרמה לצנרת לסחף עצום של מים עם חומרים מלוכלכים. 

התקנת מזחים מונעת מצב זה. אפשר להתקין מתקן כזה בצנרות מים שונות, בין אם זה במבנים פרטיים, מבנים מסחריים, בתי חולים, בתי אבות, בתי מלון, בריכות שחייה, מרכזי ספורט ועוד. כך מאפשרים זרימה של מים נקיים, ואם יש תקלה מסוימת, אז המתקן מתריע על כך ולמעשה עוצר את זרימת המים עד אשר מתקנים את התקלה.