לפחות עשרה אחוז מהאוכלוסייה תתמודד בשלב מסוים של חייהם עם דורבן. האחוזים גדלים כשמדובר באנשים שעוסקים בפעילות ספורטיבית, במיוחד כשמדובר ברצים שמרבית העבודה שלהם מתבצעת על ידי הרגליים.

דורבן בכף הרגל היא למעשה דלקת שמתרחשת ברקמת החיבור שמתוחה לאורך הקשת של כף הרגל ומחברת אותו מאחור לעצם העקב. מדובר ברקמה שתומכת באותה רשת שעוברת לאורך כף הרגל ומהווה חלק מאוד משמעותי בתהליך בלימת זעזועים של כף הרגל ומאפשר העברת אנרגיה כשאנחנו הולכים ורצים. צריך להדגיש, שאותה רקמה נושאת איתה עומסים מאוד כבדים בכל זמן ובפרט בזמן תנועה, מאחר והיא נושאת את כל הגוף שלנו.

דורבן הוא למעשה דלקת שמתפתחת כתוצאה מעומסים, לכן זה עניין מאוד נפוץ בקרב ספורטאים ובפרט בקרב רצים. צריך להדגיש בהקשר זה, יש רמות שונות של דלקות, אם מאתרים בשלב מוקדם אז אפשר להימנע מהתפתחות הדלקת בצורה רצינית. בין היתר, אפשר להימנע מהדלקת בכלל ומהתפתחותה בפרט, על ידי תרגילי חיזוק, על ידי טיפול בדורבן ברגל באמצעות עיסויים, שימוש בתכשירים וכן על ידי החלפת נעליים. כל רץ למרחקים ארוכים יודע, אם הוא רוצה שהרגליים שלו יעבדו בצורה תקינה וסדירה, לא יעברו פציעות חמורות, הרי שעליו להחליף נעליים כל 600 ק"מ בערך (רץ חובב למרחקים ארוכים עובר את המרחק הזה במשך שלושה חודשים בערך).

חשוב להדגיש, ספורטאים רבים יחוו כאב שדומה לדורבן, לפני שהם מתחילים לבצע פעילות גופנית עד שהגוף מתחם. ברגע שזה קורה, הם לא ירגישו כך. אם מדובר בדורבן, אז סביר להניח שאחרי סיום הפעילות הם ירגישו את הכאב ביתר שאת. כלומר בזמן הפעילות הוא כאילו ייעלם, אך למעשה בסיום הפעילות הוא יחזור בכל הכוח.

התסמינים של דורבן הם כאבים בחלק התחתון של העקב, כאשר בעיקר מרגישים את זה בזמן שמנסים לשאת משקלים כבדים או לבצע צעדים אחרי זמן ישיבה ממושך. הרבה פעמים הכאב גם מופיע אחרי יום עבודה עמוס, אחרי עומס פעילות, ואם מדובר בשלב מתקדם של הדלקת, אז מרגישים את הכאבים גם בזמן מנוחה.

קראו גם על: מדרסים