שפיכה מוקדמת (PE) היא הפרעה בתפקוד המיני של גבר היוצרת ייסורים הניכרים בגבר, בת זוגו ובמערכת היחסים ביניהם. בואו נבדוק כיצד יש לטפל בבעיה זו באופן פסיכולוגי נכון ואיך להתמודד עם התופעות של הבעיה.

טיפול פסיכולוגי בשפיכה מהירה

שפיכה מהירה, היא אינה הפרעה אחת אלא כוללת את ארבעת תת-הסוגים (קבועים, הנרכשים, הטבעיים והסובייקטיביים) שלכל אחד מהם חששות ובעיות פסיכולוגיות ייחודיות. 

טיפול פסיכולוגי בשפיכה מהירה לגברים ולזוגות עם PE מתייחס למיומנויות/טכניקות מיניות אך מתמקד גם בסוגיות של הערכה עצמית, חרדת ביצוע וקונפליקט בין אישי.

טיפול פסיכולוגי מתאים לשפיכה מהירה

קשה לפרש ולהשוות את מחקרי התוצאה עבור פסיכותרפיה בלבד בגלל תכנון מתודולוגי לקוי (חוסר קבוצות ביקורת, גודל מדגם קטן, מדדי תוצאה גרועים וחוסר מעקב).

עם זאת, המחקרים המעטים שעוברים את המכשולים המתודולוגיים הללו, מצביעים על כך שהתערבות פסיכולוגית, מציעה לגברים ולזוגות אפשרות טיפול מבטיחה. 

טיפול תרופתי ופסיכותרפיה משולב, הוא ההתערבות המבטיחה ביותר עבור PE לכל החיים ומציעה יעילות מעולה לתרופה בלבד. הסיבה לכך היא, שגברים וזוגות לומדים מיומנויות מיניות, מתייחסים לנושאים התוך-נפשיים, הבין-אישיים והקוגניטיביים שמזרזים ומשמרים את התפקוד לקוי.

מי צריך את הטיפול?

הנוף השתנה באופן דרמטי עבור מטופלים המבקשים טיפול לשפיכה מהירה. בעבר, פסיכותרפיה או טיפול התנהגותי, נחשבו כטיפול המועדף על הפרעה בתפקוד המיני המטריד הזה. מאז שנות ה- 90 המוקדמות, הופיע טיפול חלופי יעיל – מתן תרופות SSRI מחוץ לתווית. 

נכון לעכשיו, מספר תרכובות SSRI קצרות טווח נמצאות בניסויים קליניים וצפויות לקבל אישור כטיפול רפואי ראשון לשפיכה מהירה. 

בהתחשב ביעילות של התרכובות החדשות והשימוש בתרופות ה-SSRI הנוכחיות, ניתן להסיק כי טיפול אצל פסיכותרפיסט\טיפול התנהגותי לשפיכה מהירה היא התערבות יעילה.