כהורים, הדאגה הראשונה היא שהילדים יהיו בריאים, שמחים ומאושרים. כל השאר כמעט ולא חשוב. ככל שהם גדולים המסגרות שהם נכנסים אליהן גדלות וכך גם הדברים שהילדים סופגים מאותן מסגרות. מכיוון שהכל חדש עבורם, כל דבר שהם רואים או שומעים עלול להתפרש באופן לא נכון, דבר שישליך על התנהגות הילד ומחשבותיו. 

חרדה חברתית אצל ילדים – האם זה נורמלי?

זה נורמלי שילדים מגלים חרדה כלשהי ככל שהם גדלים. הפחדים הראשונים יופיעו בסביבות גיל חצי שנה כאשר הם יפחדו מאנשים שזרים להם. קיימת גם חרדת הנטישה של ילדים בוגרים יותר ובהמשך ההתפתחות ייתכן שבאופן טבעי יפתחו חרדה חברתית בהתאם להתפתחות האישית שלהם.

מעבר לפחדים הרגילים שילדים מפתחים עם השנים, יש ילדים שחווים פחדים עזים ומשתקים מאנשים או מקומות חדשים. אם אתם מזהים התנהגות כמו בכי, פאניקה או היצמדות אליכם, נסו להימנע ממצבים הגורמים להם לתגובה כזו. 

כמה דוגמאות למקומות שעלולים לעורר חרדה חברתית אצל ילדים

  • פגישה עם זרים
  • דיבור מול כיתה
  • הורדה מול בית הספר במקום ליווי מלא לכיתה
  • הצטרפות לקבוצת ילדים חדשה

יש הרבה דברים שאתם יכולים לעשות בכדי לבנות ביטחון בילדכם. הכנת ילדכם תאפשר להם להתמודד טוב יותר עם הלך היום ועם אתגרי החיים המוצבים בפניהם מדי יום. 

תוכלו להשרות רוגע בילדכם אם תהיו רגועים בעצמכם. ילדים סופגים המון רק מלהסתכל ולכן אם אתם מתהלכים לידם לחוצים רוב היום, יכול לקרות מצב שיספגו זאת מכם. לקריאה על חרדה חברתית אצל בני נוער

הזדהו עם ילדכם, הראו להם שאין להם ממה לפחד ועודדו אותם להתגבר על הפחדים שלהם. אל תאלצו אותם או תכפו עליהם פעילות שהם אינם מעוניינים בה אך עודדו אותם לכך ונסו להראות להם את הפעילות באור אחר, פחות מפחיד. למידע נוסף היכנסו לאתר עמותת רקפת