בשלב בו בוחרים בית אבות להורה, נתקלים בסימני שאלה לא מעטים. המטרה היא תמיד לאתר את המוסד המתאים והטוב ביותר לקשיש. בית אבות בו יהיה לו טוב ונעים, מוסד שהוא יזכה לקבל בו טיפול מסור ומקצועי. אמנם יש מספר רב של בתי אבות ברחבי הארץ, אך חשוב לזהות מהו הצורך של הקשיש ואיזה בית אבות יוכל לענות עליו.

בית אבות רגיל, מהו?

בית אבות רגיל הוא מוסד שהוקם במטרה להתאים את מקום המגורים לקשישים שיש להם יכולת לתפקד ולטפל בעצמם. ברור שהם מוגבלים במידה מסוימת, והם צריכים מעקב רפואי וליווי בעת ביצוע פעולות מסוימות. אבל באופן כללי הם דואגים לעצמם לצרכים המינימליים. לקשישים כאו מתאים בית אבות רגיל. בית אבות בו יש צוות רפואי שמבצע מעקב, תפריט קבוע ופעילויות שנועדו להכניס עניין ולשמר את מצבו הנוכחי של הקשיש. בבית אבות זה יש פעילויות חברתיות והווי מתאים לגיל הזהב.

בית אבות סיעודי, מהו?

בית אבות סיעודי הוא מוסד אשר נועד להגיש טיפול רציף בקשישים שמבחינה פיסית אין להם את היכולת לטפל בעצמם. אלו קשישים שאיבדו את היכולת לדאוג לנקיונם ולמרבית הצרכים המינימליים שלהם. במקרים מסוימים הם צריכים עזרה בשינויי תנוחה, באכילה ובשתייה ועוד. בית אבות סיעודי הוא בית אבות ממוקד יותר שגם כוח האדם שלו רב משמעותית. כיוון שכל אחד מהקשישים צריכים טיפול מסור ורציף ומעקב יומיומי אחר קבלת תרופות, ביצוע פעולות רפואיות, דאגה לשלומו ולמילוי רצונותיו וכן הלאה.

בית האבות שמתאים לקשיש

החבירה של בית האבות תיעשה על פי מצבו הרפואי של הקשיש. יש מצבים בהם קשיש נמצא במצב של תשישות וקשה לו לדאוג לעצמו, במישור הקוגניטיבי הוא ניזוק ולכן אי אפשר לסמוך עליו באשר לדאגה לשלומו האישי. במצבים כאלו יהיה נכון להפנות אותו למוסד מתאים, לעומת קשיש במצב סיעודי שעליו לפנות אל בית אבות סיעודי מורכב. בית אבות שמכירים את המצב המדובר הזה, ויודע איזה טיפול רפואי יש להגיש לו וכיצד צריך לדאוג לו לכל אורך היום. המטרה היא לאפשר לכל קשיש לקבל את כל מה שהוא צריך למחיה נעימה ומכובדת.