מערכת השתן אחראית על ייצור השתן בגוף ועל הובלתו מחוץ לגוף. היא מורכבת משתי כליות, שני שופכנים השלפוחית עצמה והשופכה, צינור המוביל את השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף. בעצם אבנים בכליות זוהי מחלה בה מלחים ומינרלים מופרשים בשתן ומתגבשים עד לכדי יצירת אבנים בכליות. גודלם יכול להיות גרגר זעיר עד לאבן בגודל גדול.

תסמינים שונים לאבנים בכליות

כשחשים אנשים כאבים פתאומיים באזור המותן, יתכן ואבן חסמה את מעבר השתן מהכליה אל שלפוחית השתן. במקרים בהם האבן מתקדמת לעבר השלפוחית, הכאב מתפשט בהדרגה לכיוון הבטן התחתונה ולאזור המפשעה. לרוב, כשתיווצר אבן קטנה בכליה, לא יהיו גורמים רבים ואפילו יתכן ולא תורגש. כשהאבן נתקעת בכליה, נודדת במורד השופכן או זורמת לזיהום- יורגשו סימפטומים שונים, וזאת בגלל שהשופכן הוא צינור דק שאבן עוברת דרכו. סימפטומים- כאב בחלק אחורי וצדדי של הבטן, בחילות, הופעת, שתן עכור, דם וצריבה בשתן, חום גוף וצמרמורות, וצורך לתת שתן בתכיפות גדולה ביותר.

סוגים שונים של אבנים בכליות

הסוגים השונים של אבנים בכליות נוצרים בדומה לאופן שבו נוצרת אבן בטבע, משקע של מינרלים אשר מתגבשים בתהליך כימי תוך התערובת מימית של השתן. רוב סוגי האבנים בכליות מורכבות משני חומרים: סידן ואוקסאלט או סידן ופוספט. לחצי מהאנשים שסובלים מאבנים בכליות מסוג זה יש רמות גבוהות של סידן בשתן. בנוסף ישנם אבנים זיהומיות שמשלבות בתוכן מגנזיום, אמוניום, פוספט, גבישי סידן, קרונאט וכן פוספאט. זה נוצר  כשיש זיהום כרוני או חוזר במערכת דרכי השתן. האבנים יכולות להגיע לגדלים גדולים. סוג נוסף הינו אבני חומצה אורית שנוצרות עקב המצאות חומצה אורית שניתן למצוא אצל אנשים שאוכלים כמות רבה של חלבון. עוד סוג הוא אבני ציסטין שהן הסוג הכי פחות נפוץ של אבני כליה. הן נוצרות בשל מחלה גנטית נדירה שגורמת לרמות גבוהות של ציסטין במערכת השתן. ישנן גם אבנים שנוצרות כתוצאה מטיפול תרופתי מסוים.

>קראו על ריסוק אבנים בכליות

אנו מזמינים אותך לפגישת ייעוץ אצל ד"ר ניר קליינמן על מנת לקבל אבחון מדויק ומענה מקצועי.