ניתוח קוניזציה של צוואר הרחם הוא ניתוח שאמור לכרות קונוסים או "לולאה" שנמצאים בצוואר הרחם. המטרה לאפשר כריתה של אלמנטים כאלה במקרים בהם התגלה מצב טרום סרטני בצוואר הרחם. כריתה של לולאה נועדה כדי להסיר את כל האזור הנגוע כדי שלא יוותרו תאים נגועים בגוף האישה. 

ניתוח קוניזציה של צוואר הרחם נועד לוודא שלא יוותרו תאים סרטניים שעלולים להתפשט אל הרחם ומשם אל שאר איברים בגוף, לכן כריתת לולאה היא דבר שחשוב לעשות. הניתוח מתבצע בדרך כלל לאחר בדיקה וביצוע ביופסיה שדוגמת את החרוט ואת הלולאות ולאחר שנעשית בדיקה פתולוגית על ידי רופא מומחה. 

קוניזציה של צוואר הרחם מתבצעת במקרים בהם יש חשש לגידול טרום סרטני בצוואר הרחם, לכן חשוב לעשות אותו כדי לגלות האם ישנו מצב כזה או אחר. במידה ואת מרגישה כאבים או שיש חשש כזה , חשוב תמיד להיבדק אצל רופא נשים ולבדוק אם קיים חשש. בכול מקרה הרופא יאמר לך אם יש לקחת ביופסיה מצוואר הרחם. 

כיצד מתבצע התהליך?

בביופסיה לוקח גניקולוג מומחה באמצעות שימוש במכשירים שנועדו לביצוע הפרוצדורה את הדגימה ולאחר מכן מבצע את הניתוח באמצעות כריתה של הקונוסים או הלולאות. 

הפעולה עצמה אומנם אינה נעימה אבל היא הכרחית וחיונית כדי לבצע את הניקוי הדרוש של האלמנטים הסרטניים. 

מטרת הניתוח היא לוודא שאין יותר גידולים סרטניים ברחם ובכך לאפשר המשך חיים שגרתיים ובריאים ככל האפשר. 

לסיכום, ניתוח קוניזציה הוא אחד הניתוחים החשובים שאישה תעבור בחייה, לכן חשוב לבחור רופאים מומחים על מנת לבצע את ההליך ובכך לצמצם את הסיכוי למחלות כאלה ואחרות בצוואר הרחם. 

 

למידע נוסף על ניתוח קונזיציה של צוואר הרחם פני למומחה לגניקולוגיה יעקב בורנשטיין