אנשים אשר גילו אצלם אבנים בכליות, עלולים לפתע לסבול מכאבים, לרוב פתאומיים אולם עזים מאוד, או אז הם גם ישאלו את עצמם מהו מקור הכאבים? כאן נכתוב על ההבדל בטיפול בין סוגי אבנים בכליות שונים.

מהן סוגי האבנים?

אבני סידן – מרבית האבנים בכליות נוצרות בשל חומרים אלה – סידן ופוספט. 50% מהאנשים אשר להם אבנים בכליות, ימצאו אצלם רמה גבוה למדיי של סידן בשתן.

אבנים זיהומיות – אבנים זיהומיות נוצרות בשל זיהומים בשתן, אולם אין זהו זיהום חד פעמי, הוא יכול להיות גם כרוני ומגיע בתכיפות.

אבני חומצה אורית – בפעמים מסוימות הרופא ימצא היווצרות של אבן בכליה, זאת כתוצאה של נוכחות חומצה אורית בזמן שהגוף מעכל חלבונים. יש לציין כי רמת החומצה הינה גבוהה מאוד בהשוואה לרמה של יונקים הנמצאים בטבע.

אבני ציסטין – זוהי הסיבה הפחות נפוצה להיווצרות כאבים בכליות, אבני ציסטין הינן נדירות. במקרים הללו אבנים בכליות מופיעות בשל מחלה גנטית הנחשבת לנדירה למדיי.

כיצד מטפלים?

ניתן לטפל באבנים באמצעות כמה דרכים, וחשוב לדעת כי לעיתים אבנים בעלות קוטר קטן נעלמות בעצמן, הן פשוט נפלטות מהשתן. כפי שניתן לראות יש כמה סוגים של אבנים בכליה, ועל הרופא לוודא מהו הרכבן, ממה הן נוצרו, ועל פי כך להתאים את הטיפול,  בין היתר בכדי למנוע את הישנות המחלה.

תרופות או ניתוח?

כמו כן ניתן לטפל בבעיה באמצעות תרופות או ניתוח בכדי לרסק את האבנים, זאת במקרים בהם האבן איננה נפלטת בעצמה. בנוסף, יש עוד שיטות טיפול אולם רק הרופא קובע את אופן הטיפול על פי נתונים הקשורים לסוג האבן,  מספר האבנים, גודלן, על פי מיקומן וההרכב שלהן.

חוששים שיש לכם אבנים בכליות? צרו קשר עם ד"ר ניר קליינמן – מומחה בתחום >>>