האם אבנים בכליות מסוכנות, האם זה מסוכן לנתח? כדאי לדעת שניתן כיום לפתור את הבעיה הזאת בדרכים שמרניות וללא ניתוח. רק במקרים שבהן מאותרות אבנים גדולות במיוחד אפשר לנתח וזאת בשיטה זעיר פולשנית. אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד. 

מהן אבנים בכליות

מערכת השתן מסלקת מלחים ומינרלים שהגוף איננו זקוק להם וחלקם עלולים להפריע ולהזיק. כאשר המינרלים הללו מתגבשים, נוצרים האבנים. לרוב הם עשויים מחומרים כגון סידן, מגנזיום, חומצה אורית ועוד. סוג פחות נפוץ של אבנים נוצר בשל זיהום או בשל מחלות מסוימות או בשל שימוש בתרופות כרוניות. 

מה קורה כשיש אבנים בכליות 

קיומן של אבנים בכליות עלול להוביל לסימפטומים מורגשים או להיות א – סימפטומטי (לא מרגישים דבר). יתכן שיופיע דם בשתן, אך לא בהכרח ניתן לזהותו ללא בדיקת מעבדה. חסימה של אבנים יכולה לבוא לידי ביטוי בכאבים חריפים, באזור המתניים או בגב. אבנים קטנות עשויות להיפלט בצורה רגילה, ללא טיפול. אבנים גדולות יותר עשויות במקרים מסוימים להביא לחסימה מתמשכת ואף לנזק בכליות עד כדי אי ספיקה. לכן, במידה ומזהים דם בשתן או שסובלים כאבים שלא חולפים, חשוב לפנות לייעוץ רפואי. הבשורות העיקריות הן שניתן להיפטר מאבנים בשיטות לא פולשניות כגון ריסוק על ידי גלי הלם. רק במקרים בודדים נדרש ניתוח פתוח. 

מניעת אבנים בכליות 

לא ניתן למנוע באופן מוחלט את כל סוגי אבנים בכליות, אך כן ניתן להפחית את הסיכוי להיווצרותן. הדרך הטובה והפשוטה ביותר למניעת אבנים בכליות היא להרבות בשתייה. לאנשים בעלי נטייה להיווצרות אבנים בכליות כדאי להיוועץ בדיאטנית שכן שינויי תזונה יכולים לסייע. כמו כן ידועות תרופות שמאיטות את קצב התגבשות המינרלים בדרכי השתן ולעיתים אנשים שעברו טיפול (כגון ריסוק אבנים) ישתמשו בהן על פי המלצת רופא.