לעיתים נראה כי יש רק שני סוגים של אנשים: אלה שישנים שינה עמוקה ואלה שמתעוררים מהר מכל רחש או קול. אצל ילדים, השינה תהיה בדרך כלל עמוקה, אלא אם ישנם פחדים ממפלצות או מרוחות רפאים. כולנו יודעים כי מי שעובר מהר מערנות לשינה – הוא אדם בר מזל, בעיקר אם הוא ילד שצריך לגדול ולאגור את הכוחות שלו עבור היום החדש. אבל מה עושים כאשר ישנה הרטבת לילה אצל ילדים?

במקרים כאלה, מומחים  ברפואת ילדים ובטיפול בהרטבת לילה מסבירים, כי שינה עמוקה מידי תגרום להזרמת הדם לשרירי הגוף, בעוד שהגברת זרימת הדם נועדה כדי להחזיר אנרגיה אל הגוף. ד"ר קובי שגיא מסביר כי בזמן השינה העמוקה גלי המוח הופכים לאיטיים יותר – מה שעוזר להחזיר אנרגיה בכמויות גדולות, ובכך חידוש הרקמות עבור חיזוק הורמון הגדילה אצל ילדים.

עם זאת, בשלבי שינה עמוקים כמו אלה שנקראים בעגה המקצועית "שלב 4" ייתכן כי לילד יהיה קשה מאד להתעורר, בעת שבשלב 4 רבים הילדים שמוצאים כי הם הרטיבו את המזרון ואת גופן בשתן. מה שנקרא בשפה העממית "הרטבת לילה". לעיתים ההתעוררות קורית בבהלה או בטשטוש מוחלט שלא מאפשר לילד לקום לבד לשירותים כדי להטיל את מימיו.

אז מה עושים? ד"ר קובי שגיא וגם ד"ר טל שגיא פיתוח במשך שנים שיטה למניעת הרטבת לילה

בשל הפרכת המיתוסים כי ילדים שמרטיבים את המיטה בלילה הם בעלי בעיה רגשית או פיזית, ניתן כיום לטפל בנושא באמצעות טיפול להקניית דפוסי שינה טובים יותר תוך הרגלת התודעה והגוף להתעורר כאשר שלפוחית השתן מלאה. שילוב של טיפול התנהגותי נכון ושילוב של מכשור מתקדם – מובילים ליותר ילדים שמגיעים ל90 אחוזי הצלחה ונגמלים מהר מאד מחיתולים או מצליחים לקום לבד לשירותים מבלי להרטיב את המצעים.

לסיכום, אם לילד שלכם יש שינה עמוקה מאד במהלכה הוא אינו שולט בשלפוחית השתן ותנועותיה – רצוי להגיע אלד"ר קובי שגיא או אל ד"ר טל שגיא  – לאבחון, טיפול והצלחה