כשאדם נפטר, כידוע, עלינו לערוך לו לוויה ולאחר מכן, יש לערוך אזכרה. בין אם זה חודש לפטירתו בעת שחושפים את המצבה שעל קברו ובין אם זה כל שנה בתאריך העברי למותו. בכל אזכרה, יש לומר מספר ברכות.

החשיבות של הברכות בקיום האזכרה

כל ברכה שאומרים על קברו של המת, איננה באה על חלל ריק, היא באה מתוך כוונה ומטרה מסוימת. בין אם זה בשביל לזכור ולהזכיר, להאדיר את שמו ומפעולותיו, ובין אם זה לצורך עילוי נשמתו ומתוך כוונה לשמור עליה.

צריך לציין הברכות השונות שאומרים, חייבות להיאמר ליד קברו של מת, אחרי שהמצבה הונחה עליה. אם אנחנו מחפשים חברה שתתקין עבורנו מצבה על קברו, הרי שאנחנו יכולים למצוא חברה לבניית מצבות בירושלים וכן בכל עיר אחרת ברחבי הארץ. כמובן שכל חברה מציעה לו קטלוג שונה של מצבות, כל קטלוג מבוסס על אבנים ודוגמאות שונות של מצבות.

כמו כן, חשוב לזכור, במקרים רבים האזכרה כוללת לא רק ברכות ואזכורים שונים אלא גם מעבר לכך, היא כוללת הרבה פעמים ארוחה מיוחדת עם מיטב המאכלים המסורתיים שנהוג להגיש במשפחה, בין אם זה על פי העדה או על פי מסורות אחרות.

אילו ברכות ותפילות נהוג לומר על קברו של המת?

על פי המסורת, יש לקרוא על קברו של המת פרקים מספר תהילים, כאשר נהוג לומר מספר פרקים אשר כוללים בין היתר את אותיות שמו של הנפטר וכן את פרקי המילה "נשמה". ניתן לייצר נוסח מותאם ומועדף על פי כל אחד מהמקרים, בהתאם לעדה אליה השתייך הנפטר.

כמו כן, נהוג לקרוא מזמורים שונים, שבעה במספר, ביניהם פרק ל"ג, ט"ז, י"ז, ע"ב, צ"א,ק"ד, ק"ל. ואז נהוג גם לומר את שמו של הנפטר לפי קטעים מתוך מזמור קי"ט. במקרה ומדובר בגאון בתורה, אז נהוג להוסיף עוד ברכה, עוד תפילה מיוחדת.

צריך להדגיש, בעדות מסוימות נהוג להוסיף עוד מילות פרידה, כולל חזון העצמות היבשות מספר יחזקאל ועוד שורה של ברכות ותפילות נוספות.