טיפול CBT נקרא בעברית טיפול התנהגותי קוגניטיבי, אלה הן ראשי תיבות באנגלית של Cognitive Behavioral Therapy. השיטה הנ"ל, הומצאה בארה"ב והיא מבוססת על מחקרים. אין פלא כי שיטת CBT הפכה להיות כה פופולארית בשנים האחרונות. אז מהו טיפול CBT?

שיטת טיפול מוכחת

טיפול CBT, הינו מעשי ופרקטי, שיטה טיפול זו הוכיחה את עצמה ויש תוצאות. הטיפול מתאים לאנשים הסובלים ממצוקה רגשית.

מהו יתרון טיפול ב CBT?

אין זהו עוד טיפול פסיכולוגי, על המטופל לשתף פעולה, הטיפול הוא אקטיבי בניגוד לשיטות טיפול אחרות. מהו היתרון הגדול? כל שיטת ה CBT הוכחה כטיפול מצוין וזאת בהרבה מאוד מחקרים מתקדמים ועכשוויים. באמצעות טיפול CBT, ניתן לשנות דרכי התנהגות שהן אינן יעילות. כמו כן המטופל ילמד לסנן את המחשבות השליליות שלו, או לחיות איתן בשלום.

מהו משך הטיפול ב CBT?

טיפול CBT, איננו דומה לטיפולים פסיכולוגיים אליהם הורגלנו, הרי אדם יכול להיות מטופל במשך שנים. כאן המצב שונה. טיפול CBT הינו קצר, מדובר לרוב בתקופה של מספר חודשים.

שיתוף פעולה של המטופל

על המטופל להיות אקטיבי ולתרגל בביתו מיומנויות שונות, אותן הכיר באמצעות הטיפול.

ממה מורכב טיפול CBT?

למעשה הטיפול מורכב משני חלקים שונים: כאן מדובר הן בטיפול קוגניטיבי והן בטיפול התנהגותי. על המטפל לדעת כיצד לשלב ביניהם.

טיפול קוגניטיבי 

באמצעות טיפול קוגניטיבי, ניתן להשתחרר ממחשבות לא מועילות, על מנת שלא ישלטו בחייו של המטופל.. בנוסף, יקבלו המטופלים כלים כיצד להתמודד עם קשיים וחרדות.

טיפול התנהגותי

באמצעות טיפול התנהגותי, ניתן לעצב התנהגות של מטופלים. מדובר בתהליך למידה, אשר יסייע לאנשים להשתחרר מההתנהגויות אליהן הם מורגלים, וליצור התנהגות יעילה. לאורך כל הדרך המטופלים מקבלים חיזוקים ועידוד. למידע נוסף בנושא טיפול CBT לילדים