כל אחד עלול להגיע למצב שבו הוא נתקל באדם מחוסר הכרה. הדבר עלול להתרחש באמצע הרחוב, בחדר הכושר, במקום העבודה או אפילו בבית בזמן הארוחה. חשוב להבין כי אנשים עלולים לאבד את הכרתם מסיבות שונות, לכן חשוב להבין את הסיטואציה לפני שרצים לפעול בעניין. למשל, במידה ואדם איבד את הכרתו כתוצאה מהתחשמלות, יש צורך לנטרל תחילה את הגורם המחשמל, על מנת למנוע פגיעה נוספת, ורק לאחר מכן להגיש עזרה ראשונה. כמו כן, במידה ואדם איבד את הכרתו כתוצאה מנפילה מגובה או כתוצאה מתאונת דרכים למשל, יש צורך להיזהר שלא להזיז את הצוואר שלו, כדי למנוע מצב של נזק לחוליות.

כיצד לפעול כאשר נתקלים באדם מחוסר הכרה?

כאמור, קודם כל חשוב לבחון את הסביבה, על מנת למזער את הסיכון לפגיעה נוספת הן לפצוע והן עבורכם. מעבר לכך, חשוב לנשום עמוק ולשמור על קור רוח, על מנת למנוע מצב של פאניקה שעלול לגרום ליותר נזק מתועלת. כמו כן, חשוב לפעול מהר, היות ובמקרים מסכני חיים כל דקה קובעת. השלב הראשון יהיה להרחיק את הפצוע ממקור הסיכון, תוך כדי יצירת קשר עם מוקד החירום. עדיף לבקש מאדם נוסף שיצור קשר עם המוקד, בזמן שאתם מבצעים פעולות החייאה. למשל, אם אדם איבד את הכרתו, יש צורך להשכיב אותו על הגב, להטות את הראש לאחור ובכך לפתוח נתיב אוויר. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם מוקד החירום, על מנת לקבל הנחיות ברורות כיצד לפעול וממה להימנע. אנשים רבים למשל, נוטים לשפוך מים על אדם חסר הכרה או לדפוק על הגב של אדם שנחנק מאוכל, אך למעשה פעולות אלו עלולות לגרום לנזק בלתי הפיך.

לסיכום, מי שנתקל באדם חסר הכרה חייב קודם כל להתקשר למד"א. מעבר לכך, כדאי לוודא שהאדם נושם, ולסייע לו באמצעות פתיחת נתיב אוויר. במידה ואין נשימה, מומלץ לחבר אליו דפיברילטור, על מנת שיבצע אבחון של קצב הלב שלו, ובמידת הצורך יספק זרם חשמלי ישירות ללב, על מנת לאתחל את פעילותו התקינה ובכך למנוע נזק בלתי הפיך למוח.

לפרטים נוספים – הכנסו לאתר של חברת איפה דפי.