ורידים בולטים ברגליים וגם בידיים זוהי תופעה נפוצה למדי. סובלים ממנה נשים וגם גברים כאשר השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים. יש לכך כמה וכמה סיבות. בעיקר סיבות הורמונליות.

מה גורם לוורידים לבלוט? האם הם מסוכנים והאם יש מה לעשות אתם? ננסה לבדוק.

למעשה ורידים בולטים, על פי רוב מגיעות בתורשה. אך מלבד התורשה ישנם גם ההורמונים אשר אחראיים להעצמת התופעה. אצל נשים יהיו אלו גלולות למניעת היריון, טיפול הורמונלי וגם ההיריון בעצמו.

מה זה בעצם וורידים בולטים?

הגורם העיקרי לתופעה היא זרימה לא תקינה של דם.

הורידים מתרחבים ומתפתחות דליות ברגליים. הדבר עשוי להגיע עד לאי ספיקה ורידית כשהתופעה תיחשב לבעיה כרונית אשר ברוב המקרים המצב לא יחזור לעצמו.

מדובר במחלה אשר במידה והיא לא תהיה מטופלת עלולים להיווצר כיבים ברגליים, נפיחות, בצקות, כאבים, גרד התכווצויות ואף פצעים פתוחים בעור.

מה עושים עם הוורידים?

היות ומדובר בבעיה שהיא לא רק אסתטית, (למרות שרבים פונים לטפל בה בעיקר בגלל המראה המרתיע שנוצר בעקבות הוורידים הבולטים) חשוב מאוד לטפל בבעיה מיד בתחילת דרכה לפני שהיא תחריף ותגיע למצב מסובך יותר.

מלבד הפנייה אל הרופא שיבדוק ויאבחן את מצב הוורידים ויתאים את הטיפול הנכון, יש עוד כמה דברים שתוכלו לעשות על מנת להקל על הוורידים הבולטים.

  • צמצמו את השהייה בשמש והקפידו להגן על העור כאשר אתם שוהים בשמש.
  • הקפידו על פעילות גופנית סדירה כמו הליכה מהירה וריצה כדי להמריץ את מחזור הדם ברגל ולחזק את שרירי הטונוס.
  • הימנעו מהשמנה!
  • במידה והרופא המליץ על גריבת גרביים אלסטיות, הקפידו עליהם גם אם לא כל כך נוחות לכם.
  • השתדלו להימנע מעמידה ממושכת או ישיבה בתנוחה קבועה וממושכת.
  • הניחו את הרגליים בזווית של 90 מעלות, המעיטו בצריכת מלח ובאכילת מזונות שומניים.
  • הרבו באכילת מזונות אשר מועשרים בסיבים תזונתיים..

זכרו! אם אתם סובלים מוורידים בולטים, הם על פי רוב לא ייעלמו מעצמם. אלא אם כן מדובר במצב זמני של היריון. על כן, פנו אל הרופא על מנת שהוא יאבחן את מצבכם ויתאים לכם את הטיפול הנכון.