החורף כבר כאן, ואיתו מגיעות גם מחלות החורף השונות, כשהמוכרת ביניהן היא השפעת. השנה ניכר כי השפעת תוקפת באופן שאינו סביר, ועד כה לא מעט אנשים נפגעו מהמחלה ומסיבוכיה, לרבות מקרי מוות. מה חשוב לדעת על השפעת? אספנו מידע חשוב.

שפעת בכותרות

אם לא שמעתם על מעלליה של מחלת השפעת השנה, כנראה ששהיתם במקום מבודד, ולו כי אמצעי התקשורת סיקרו באופן מעמיק את השפעותיה של המחלה השנה. אם תרצו להעמיק בנושא, עקבו אחרי אתר חדשות אהוב, או צפו במהדורות המרכזיות מידי ערב, ולו כדי להבין עד כמה משפיעה מחלת השפעת השנה.

למקרה שלא ידעתם, השפעת היא מחלה שמתבטאת בחום גבוה, בכאבי ראש, כאבי שרירים ובתחושה לא טובה. לעיתים היא מלווה בנזלת, שיעול וחולשה כללית, ובמקרים מסוימים היא בעלת תסמינים משמעותיים יותר. השפעת חמורה יותר מהצינון, ולו כי החולה מרגיש חולשה ברמה גבוהה יותר, וכי מדובר במחלה שעשויה להימשך זמן רב.

האם היא מסוכנת?

במילה אחת – כן. אבל רגע לפני שאתם נלחצים, נספר כי מדובר במחלה שניתן להתחסן לקראתה, וכי השנה רבים נהרו אל המרפאות לקבל חיסונים על מנת להימנע מהמחלה.

סיבוכי המחלה עשויים להיות קריטיים, כשמדובר על דלקת ריאות, דלקת סינוסים ואפילו דלקות אוזניים. לצד זה, חשו בלהבין שעשויים להיות סיבוכים חמורים יותר כמו דלקת המוח ואפילו קריסת מערכות (מה שמוביל למוות).

חשוב לומר כי השפעת משנה את תכונותיה מידי שנה, כך שבכל שנה מפתחים חיסון שונה המותאם לנגיף הנוכחי. כך שגם אם התחסנתם בשנה שעברה – עדיין תצטרכו להתחסן. עוד חשוב לציין שמדובר במחלה מידבקת, כשההידבקות יכולה להתרחש באוויר (כמו שיעול) ואף במגע (אדם חולה שקינח את האף ולא שטף את ידיו). נציין כי בחלק מהמקרים ייתכן ואדם ייבדק במחלה אך לא יחוש בתסמיניה כלל, משמע הוא נשא של המחלה.

מה כדאי לעשות?

קודם כל להתחסן. לאחר מכן יש לשמור היטב על הגוף, להקפיד לשטוף ידיים לפני שאוכלים או לפני שנוגעים באזורים רגישים בגוף (כמו חלל הפה או האף). כמו כן, לבשו בגדים חמים והשתדלו להישאר בבית בימים גשומים.

רק בריאות!