אבנים בכליות הן סוג של מחלת כליות נפוצה מאוד. אדם הסובל מהן, עלול לחוש אי נוחות לאורך יום שלם, במקרה הטוב. ובמקרה הפחות טוב, עלול לסבול מכאבים נוראיים שיקשו עליו להתנהל באופן רגיל במהלך היומיום. ישנם כמובן לא מעט סוגי טיפול כשהמצב כבר מגיע לנקודת אל חזור. אך יש מה לעשות על מנת להימנע מהן מראש. 

מה זה אומר?

מדובר בחתיכות קשות וקטנות שנוצרות בכליות. הן יכולות להיווצר ממינרלים וממלחים בשתן, או גם מגבישים של סידן אשר מתגבש ויוצר את האבנים. התסמינים השכיחים ביותר הם כאבים בצד ובגב, דם בשתן, לחץ או כאב בעת מתן שתן, ובחילות. הכאב יכול להיות חמור מספיק כדי להעיר אדם הסובל מכך בלילה או אפילו להקשות על ההליכה. 

הכאב מאבנים בכליות הוא בדרך כלל חמור מספיק כדי לשבש את חיי היומיום של האדם הסובל. הכאב עשוי להיות מורגש באזור המפשעה, הגב התחתון, הצד או הבטן. כמו כן, הוא עשוי גם להקרין מטה למפשעה או מעלה עד לחזה.

אז מה עושים?

הטיפול באבנים בכליות תלוי בעיקר בגודלן ובמיקומן. ניתן לטפל באבנים קטנות יותר שאינן חוסמות אף צינור באמצעות תרופות ונוזלים תוך ורידיים. אך אם הן גדולות מדי או שלא ניתן לטפל בהן באופן טבעי, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי להסיר אותן משלפוחית השתן או השופכה. 

אבנים בכליות יכולות להיווצר כאשר אין מספיק מים כדי לדלל את החומרים המצויים בשתן. לכן, שתיית מים נוספת ונטילת משככי כאבים עשויה לסייע במניעת אבנים בכליות או גדילתן של האבנים אם קיימות. אם הן לא חולפות מעצמן, הרופא המטבל בכם עשוי להציע ניתוח להסרתן. מידע נוסף באתר https://nk-urology.com/